Tänased lao- ja logistikapindade hinnad, mis ületavad 5 ja isegi 6 eurot ruutmeetrist, ei ole ajutised. Tehnoloogia, nõudlus ja elukorraldus toetabki sellist hinnamuutust. 

Ainult natuke rohkem, kui kümme aastat tagasi, tekkis ühel hakkajal noorel inimesel mõte hakata müüma moeaksessuaare. Sõber soovitas proovida ja talle antigi võimalus teha esinduspood tuntud kaubamärgile. Lepingus, mida aitas lugeda sõbrast jurist, oli palju peenikest teksti ja nõudmisi, mis tundusid päris keerulised. Näiteks kaubaartiklite kogus mudeli kohta oli minimaalselt 1000, tellimisperiood 6 kuud ja hooajalise kauba näidiste välja ostmine kindlaks määratud summas. Lisaks kohustus omada esinduslikku müügipinda ja teha reklaamkulutusi. Vaatamata sellele tundus ettevõtmine huvitav, müügikate oli hea ja leping sai allkirja.

Pärast kõigi sõprade ja tuttavate kaasamist seni veel sündimata “ühisrahastuse” projekti oli algkapital koos ja tuli silm seada kinnisvaramaailma poole.

Tingimused: Väike kaubandusäri. Tuntud bränd. Värvilised kaubad, mitte liiga suured ja kallid, et emotsiooni ajel osta.

Järeldus: Vajalik pind on umbes 100m2, suurte akendega. Jalakäijatele ja autodele hästi nähtav. Soovitavalt kaubanduskeskuses või kesklinnas peatänava ääres. No ja võib olla mingi odav ladu kuskil linna servas.

Maakler tuli juba esimesele miitingule paksu paberipakiga, milles peenete pindade pakkumised. Kõik kenasti värviliselt trükitud, kauplemiseks heas kohas, hinnaga ca 25€ ruutmeeter või rohkem.

Kaks kuud pärast lepingu sõlmimist oli pind leitud. Kaupa veel polnud aga kahe nädala pärast oli oodata. 3000 eurone üüriarve tundus algajale natuke rasvane aga tegemistahe oli suur ja õnnestumise osas polnud kahtlustki.

…...

Eelmisel nädalal tekkis ühel hakkajal noorel inimesel mõte hakata müüma moeaksessuaare. Sõbralt saadud veebilingi kaudu leidis ta Hiinas asuva tootja ning valis välja meeldivad artiklid. Müüja pakkus kohe võimalust, et pärast esimest 100 tk saab veel 15% hinnast alla. Lepingut pole vaja, raha läbi PayPal’i. Telli sedasi kuidas jaksad. Esimene õhin polnud veel möödaski, kui kaubast sai ülevaade ja tellimus kokku.

Kaks tundi pärast tellimuse tegemist oli Facebookis ja Instas promokampaaniad üleval ja esimesed ostjadki olemas. DHL’i koodiga kauba liikumist jälgides tabas teda äkki mõte, et seda on ikka nii palju ja isa garaaži küll kuidagi ära ei mahu. Peaks mingi lao võtma ja äkki veel midagi tellima. Ta surfas KOOKONi lehel ja pani boksi kinni. 200 eurot kuus tundus natuke kallis, aga võimalus suvalisel hetkel ladu suuremaks või väiksemaks vahetada, tegi asja lihtsamaks.

Sama lugu, muutunud pilt.

Me arvasime kunagi, et õige kaubandus vajab sobivat pinda õiges kohas ja palju inimesi, kes saavad kaupa vaadata, katsuda, proovida. Täna arvame seda järjest vähem. Kui võrdlemine, tellimine, tasumine, tagastamine muutub järjest lihtsamaks, siis ei lähe me kauplusesse oma aega ja närve kulutama. Me teeme oma tehingu virtuaalselt. Me ei hooli sellest, et müüja poolt esitatud päikseline foto Oxford Street’il kõndivast modellist on tegelikult kleebitud seinale Hiina väikeprovintsi tehasehoones või Maardu külje all asuvas laos. Me ostame emotsiooni. Me tellime ise. Mingi suur logistikafirma toob meile kauba kodu lähedale ja kui üldse ei viitsi, siis drooniga koju.

Kaubandus ei kaota, kaotab vanaaegne kaubandus. Kilomeetrite pikkused värvikirevad koridorid tuntud või tundmatuid kaubamärke. Kaotatud tunnid kaupa võrreldes ja käes hoides. Me otsime paremaid elamusi ja jätame need käigud tegemata.

Laopind lihtsasti juurdepääsetavas väikekülas ongi meie uus kaubanduskeskus. Kas me tegelikult ka usume, et laopindade üüritasemeid selline muutus ei mõjuta?! See on juba käes. Tarneahel muutub lühemaks, ladu muutub poeks. Virtuaalmaailm võtab nõrkadelt äri ja sunnib Megakeskuseid arenema Gigakeskusteks uisuväljaku, multikino, restolinnaku ja vaaterattaga.

Elamus on kaup.

Kaup on olme.

Olmele kulutame tänu tehnoloogiale järjest vähem aega ja tänu sellele on kaupmees vaba tegema majandusliku otsuse. Kaupmees maksab laopinna eest rohkem, kui logistik, sest teda toetab müük. Ta ei paki ümber, ta pakib lahti. Ta ei vaja hektarit, talle piisab 500m2. Ta maksab moodsa ja muretu pinna eest 2€ rohkem ja uus reaalsus logistika pindadel ongi käes.

Selle kümnendi tugevaim kinnisvarasektor on miski, mida me varem nimetasime logistikaks.

 

Ardi Roosimaa

UMPA

 


SHARE

Join our newsletter

Newsletter covering real estate news and trends in Baltic region